سمینار راه حل های جامع تله متری – اسکادا

شرکت پتسا صنعت


سمینـــار تخصصـــی

راه ­حل­های جامع تله متــــــری و اســــــکادا
سمینار تخصصی «راه­حل­های جامع تله­متری و اسکادا» به اهتمام شرکت پتسا صنعت در روز سه شنبه بیست و هشتم مهرماه سال جاری و با حضور جمع کثیری از مدیران و کارشناسان صنایع مختلف کشور، در مرکز همایش سازمان مدیریت صنعتی تهران برگزار شد.
در این سمینار یک روزه که با هدف معرفی راه­حل­های تله متری و اسکادا و همچنین تجهیزات قابل ارایه از سوی دو کمپانی بزرگ Schneider Electric وWAGO  آلمان در این زمینه برگزار شد حاضران با طیف گسترده­ی محصولات این دو شرکت و همچنین توانمندی­های شرکت پتسا صنعت در زمینه­ی اجرای پروژه­های تله متری و اسکادا در صنایع گوناگون آشنا شدند.
گفتنی است آقایان Amir Amini مدیر توسعه­ی بازار کمپانی اشنایدر الکتریک و  Marc Andree مدیر فنی توسعه بازار اتوماسیون کمپانی WAGO و همچنین Faisal Salem مدیر عامل منطقه­ی خاورمیانه­ی WAGO در این سمینار حضور داشته و به ارایه­ی سخنرانی پرداختند.

گروه صنعتی پتسا و شرکت پتسا صنعت
در ابتدای این سمینار آقای مهندس میرحامد شجاعی مدیرعامل شرکت پتسا صنعت پس از خوشامدگویی به حضار به معرفی گروه پتسا و شرکت پتسا صنعت از زیرمجموعه­های این گروه پرداختند.
گروه صنعتی پتسا عضو گروه مادر پتسا فعالیت خود را از سال 1370 از واحد صنعتی شرکت پتسا آغاز نمود و در سال 1378 با نام شرکت پتسا صنعت در قالب چهار واحد کاری با تمرکز بیشتر بر ارایه­ی خدمات تخصصی خود ادامه داد. فعالیت­های تولیدی این گروه از سال 1384 و همزمان با افتتاح کارخانه­ی ساخت رایانه صنعتی، تابلوهای کنترل و برخی اقلام مرتبط در پرند قوت بیشتری گرفت. لزوم ارایه­ی پاسخ مناسب به تقاضای بازار و همچنین تنوع فعالیت­های تخصصی، باعث شد تا هر یک از واحدها به کمپانی­های مستقل در قالب گروه صنعتی پتسا تبدیل شوند و در سال 1378 کمپانی آریا ابزاردقیق پیشرو به این گروه اضافه شد. در حال حاضر گروه صنعتی پتسا با تکیه بر پیشرفته ترین فناوری روز دنیا در زمینه­های اتوماسیون، ابزاردقیق، تجهیزات اتوماسیون بی­سیم و مخابرات ارایه دهنده­ی خدمات جامع مهندسی، تأمین تجهیزات، تولید سامانه­ها و رایانه های صنعتی به صنایع مختلف کشور می­باشد.
شرکت پتسا صنعت، یکی از شرکت های عضو گروه صنعتی پتسا، ارایه دهنده­ی راه حل­های جامع در زمینه­ی تله­متری و اسکادا بر مبنای محصولات کمپانی­های معتبر بین­المللی می­باشد. همچنین محصولات قابل ارایه توسط شرکت پتسا صنعت شامل انواع ابزاردقیق بی­سیم و باسیم، کنترل کننده­های RTU، رادیوهای باند UHF و فرکانس آزاد و نرم­افزار اسکادا می­باشد.
واحد سامانه کنترل فرآیند و تله متری –اسکادا و دیسپاچینگ شرکت پتسا صنعت با بهره­گیری از دانش روز و همکاری نزدیک با کمپانی­های صاحب نام بین المللی در پروژه­های تله­متری، اسکادا و دیسپاچینگ صنایع آب و فاضلاب، نفت و گاز و برق مشارکت می نماید. از دیگر فعالیت­های شرکت پتسا صنعت ارایه­ی خدمات مهندسی طراحی، تأمین، یکپارچه­سازی، نصب و راه اندازی سامانه­های ESD با تأیید ایمنی TUV و سامانه­های DCS با استفاده از محصولات کمپانی­های معتبر بین­المللی است. همچنین شرکت پتسا صنعت با هدف بازآموزی و ارتقاء دانش فنی کارشناسان و دست اندرکاران سامانه های کنترل و اتوماسیون صنایع مختلف کشور در زمینه­های آموزشی متنوع در حوزه­های مبانی اتوماسیون صنعتی، شبکه­های صنعتی، رایانه های صنعتی و HMI، کنترل کننده ها و ماژول­های I/O، رادیوهای صنعتی، اصول سامانه­های تله متری و اسکادا اقدام به برگزاری دوره­های آموزشی تخصصی می­نماید.
در ادامه، آقای مهندس محمد جواد توسلی مدیر واحد سامانه­های کنترل و اسکادا شرکت پتسا صنعت، طی یک سخنرانی کوتاه به معرفی سامانه­های تله متری قابل ارایه توسط این شرکت پرداختند.

کمپانی WAGO آلمان
در بخش بعدی این سمینار آقای Faisal Salem مدیر عامل منطقه­ی خاورمیانه­ی WAGO ، به معرفی کمپانی WAGO که یکی از پیشگامان تولید بلوک­های ترمینال وکانکتورهای الکتریکی برای تابلوهای برق و کنترل در دنیا و همچنین تولید کننده­ی تجهیزات اتوماسیون صنعتی است، پرداخت. گفتنی است کمپانی WAGO فعالیت خود را از سال 1951 در کشور آلمان و با تولید اتصالات الکتریکی آغاز کرده و در سال 1995 سامانه­های I/O را نیز به سبد محصولات خود اضافه نموده و از سال 2007 به جمع تولیدکنندگان تجهیزات کنترل پیوسته است. گفتنی است اتصالات الکتریکی فنری (فاقد پیج) از ابداعات این کمپانی است که با نام تجاری  CAGE CLAMP® به بازار عرضه شده و مزایای بسیاری را در اختیار نصب کنندگان سامانه­های کنترلی و الکتریکی قرار داده است.
در بخش دیگری از این سمینار آقای  Marc Andree مدیر توسعه بازار اتوماسیون کمپانی WAGO به معرفی برخی از تجهیزات کنترل و اتوماسیون ساخت کمپانی WAGO پرداخت و در این ارتباط به سیستم­های I/O Remote سری 750 و 753 و همچنین سری XTR که برای کار در شرایط محیطی بسیار سخت و خشن طراحی شده است اشاره کرد. وی در ادامه­ی سخنرانی خود RTUهای سری­های 750-88X و PFC-200، کنترل­کننده­های Telecontrol را به تفصیل به حضار معرفی نمود.

کمپانی بزرگ Schneider Electric فرانسه
همان طور که پیش از این اشاره شد آقای مهندس Amir Amini مدیر توسعه­ی بازار کمپانی  Schneider Electric فرانسه یکی دیگر از سخنرانان اصلی این سمینار بود. وی ضمن اشاره به سابقه­ی 175 ساله­ی کمپانی Schneider Electric از این کمپانی به عنوان یک شرکت Integrated Solution Provider یاد کرد و برخی از اجزای طیف گسترده­ی محصولات این کمپانی شامل ترانسمیترهای بی­سیم، SCADAPack RTU، فلومترها و رادیوهای جدید Trio را معرفی نمود. آقای مهندس امینی در بخش دیگری از سخنان خود به معرفی یکی از قوی ترین نرم­افزارهای اسکادا یعنی نرم افزار ClearSCADA و امکانات ارتباطی آن جهت اتصال به سامانه­های ERP پرداخت.
گفتنی است کمپانی بزرگ اشنایدر الکتریک فرانسه یکی از بزرگ ترین کمپانی های مطرح در زمینه‌ی اتوماسیون صنعتی اخیراً شرکت های همانند Control Micro System استرالیا و کمپانی Invensys را خریداری کرده است.

کمپانی Hirschmann
بخشی از این سمینار به معرفی کمپانی Hirschmann و تجهیزات شبکه­های صنعتی ساخت این کمپانی اختصاص داشت که توسط آقای مهندس شاهین آقاسی مدیر واحد اتوماسیون صنعتی و شبکه‌های صنعتی شرکت پتسا صنعت ارایه شد. گفتنی است کمپانی Hirschmann یکی از کمپانی­های معتبر و شناخته شده در زمینه­ی ارایه­ی راه‌حل­های شبکه به صنایع حمل و نقل ریلی، تولید خودرو، تولید برق و نفت و گاز است. شرکت پتسا صنعت از سال 1380 نمایندگی فروش تجهیزات این کمپانی را در ایران بر عهده دارد.
معرفی توانمندی­های شرکت پتسا صنعت در اجرای پروژه­های اتوماسیون و اسکادا
آقای مهندس توسلی مدیر واحد سامانه­های کنترل و اسکادا شرکت پتسا صنعت، در بخشی از این سمینار به معرفی نمونه­هایی از پروژه­های انجام شده توسط این شرکت در صنایع گوناگون پرداخت که اهم موارد اشاره شده به قرار زیر می­باشد:

  • سامانه­ی تله متری آب استان چهارمحال و بختیاری؛
  • سامانه­ی کنترل و تابلوهای برق و ابزاردقیق بویلرهای آبگیر فازهای 15 و 16 پارس جنوبی؛
  • سامانه­ی کنترل، ESD و اسکادای پروژه جابجایی سد گتوند لالی؛
  • سامانه­ی کنترل، ESD و اعلام گاز و آتش خط لوله­ی دالان به شیراز؛
  • سامانه­ی نشت یاب و اسکادای خط لوله­ی اصفهان به رفسنجان؛
  • سامانه­ی کنترل، ابزاردقیق و TGS چندراهه­ی بهرگانسر؛
  • سامانه­ی کنترل، ESD و اسکادای ایستگاه تزریق گاز آغاجاری؛
  • سامانه­ی کنترل پروژه‌ی جایگزینی الکترولایزرهای قدیمی کارخانه­ی نیروکلر؛
  • سامانه­ی کنترل و ESD پروژه‌ی جمع­آوری گازهای سطحی رامشیر؛
  • سامانه­ی تله متری پالایشگاه گاز ایلام؛

پس از سخنان آقای مهندس توسلی، آقای مهندس وحیدی مسئول فروش واحد اتوماسیون صنعتی شرکت پتسا صنعت برخی از راهکارهای بکار گرفته شده توسط بعضی از همکاران اصلی این شرکت شامل واگن سازی تهران، دیسپاچینگ گاز، سازمان صنایع دریایی ایران، کمپانی نفت ایرانول، گروه مپنا به حضار معرفی کردند.

کارگاه­های آموزشی جنب سمینار
به منظور آشنایی هر چه بیشتر کمپانی کنندگان در این سمینار با تجهیزات و راه حل های ارایه شده، پس از برگزاری سخنرانی­های تخصصی، چندین کارگاه آموزشی توسط کارشناسان شرکت پتسا صنعت پیرامون تجهیزاتی و نرم­افزارهای معرفی شده در این سمینار برگزار شد و به سؤالات علاقمندان در این خصوص پاسخ داده شد.
در نهایت این سمینار در ساعت 17:30 به کار خود پایان داد.

skada