اتصالات و مدارات واسط

امروزه طراحی تجهیزات مدرن نیازمند اجزای بسیار متنوعی است که می توانند با چالشهای متعددی همچون: کاربری و تعمیرات سهل و ساده، هزینه های کم، ایمنی و در دسترس بودن، و سهولت در طراحی و استفاده و … به خوبی روبرو شوند و آنها را حل و فصل کنند. در بسیاری از صنایع، سیگنالهای الکتریکی حائز شرایطی هستند که نمی توانند به طور مستقیم به تجهیزات داده برداری و اندازه گیری سیگنال متصل شوند. گاهی دامنه ی سیگنال بسیار زیاد یا بسیار کم است، گاهی سیگنال دریافتی از نوع مورد قبول توسط کارتها و ماژولهای I/O نیست، گاهی سیگنال حامل نویز است و بالاخره گاهی ممکن است سیگنال حامل تپ ولتاژ یا جریان باشد.

در تمامی این شرایط، لازم است سیگنال ها قبل از دریافت توسط کارت ها و ماژول های PLC و Remote I/O تصحیح گردند. این مهم توسط تصحیح کننده های سیگنال صورت می گیرد. کمپانی آلمانی WAGO که پتسا صنعت نماینده رسمی آن در ایران می باشد با ارائه ی محصولات متنوع، امکانات گسترده ای را در اختیار کاربران و صنایع مختلف قرار می دهد تا بتوانند با در نظر گرفتن استانداردهای مرتبط با هرصنعت، نسبت به تبدیل و تصحیح سیگنالها اقدام کنند.

انواع ماژول های واسط WAGO با طراحی های مختلف، مانند ماژول های واسط قابل اتصال (Pluggable)، رله ها و اپتوکوپلرهای باریک، منابع تغذیه ی سوئیچینگ و بسیاری از تصحیح کننده های سیگنال راه کارهایی ایده آل برای این چالش ها و اطمینان از ایزولاسیون ایمن هستند. علاوه بر این، قابلیت پیکربندی ماژول های تصحیح کننده ی سیگنال به کاربر اجازه می دهد تا از یک ماژول بتواند برای سیگنالهای ورودی و خروجی متفاوت با دامنه ی گوناگون استفاده کند. پیکربندی این ماژولها از طرق مختلفی قابل انجام است: نرم افزارهای PC-Based، اپلیکیشن های موبایلی و حتی دیپ سوئیچ برای کانفیگ سخت افزاری. این تنوع باعث می شود کاربر در حین کار با این محصولات سهولت بیشتری را احساس کند.

تصحیح کننده های سیگنال و آمپلی فایرهای ایزوله:

ایزولاسیون، تقویت، فیلتراسیون و تبدیل سیگنال مهمترین عملیاتی است که تصحیح کننده های سیگنال WAGO انجام می دهند. این ویژگی ها زمانی اهمیت دوچندان می یابد که بدانیم این دسته از محصولات WAGO دارای استاندارد ایمنی DIN EN 61010-1 بوده، در دمای کاری وسیع از -40 تا +70 درجه سانتیگراد کار می کنند و در نهایت با استفاده از نرم افزار، اپلیکیشن های موبایلی، صفحه نمایشگر و دیپ سوئیچ قابل کانفیگ هستند.

تبدیل رنج های گسترده ی ولتاژ به ولتاژ، ولتاژ به جریان، جریان به جریان و جریان به ولتاژ از جمله کاربری تصحیح کننده ی سیگنال است. در بسیاری از موارد سیگنالهای تولید شده توسط سنسورها یا با نوع سیگنال قابل قبول توسط کارتها و ماژولهای ورودی/خروجی مطابقت ندارد و یا در رنج استاندارد سیگنال نیستند. در چنین شرایطی می توان از تصحیح کننده های سیگنال استفاده نمود. بسیاری از سیگنالها دارای رنج فرکانسی هستند که لازم است پهنای باند فیلتر یک تصحیح کننده بتواند به خوبی این پاسخ فرکانسی را پوشش دهد. فیلترهای قابل تنظیم در تصحیح کننده های WAGO به خوبی این مشکل را برطرف می کنند.

جریان های بسیار بالا (در رنج هزار آمپر و بالاتر) می توانند از طریق کویل روگوفسکی و تصحیح کننده های جریان بالای WAGO اندازه گیری و تبدیل شوند و سپس توسط ماژول های ورودی یک PLC مورد ارزیابی و پایش قرار گیرند. گاهاً لازم است از یک تصحیح کننده ی سیگنال برای انواع سیگنالها با رنج های مختلف استفاده نمود. WAGO برای این مشکل هم راه کار خود را ارائه نموده است. بدین صورت که با استفاده از دیپ سوئیچ های موجود بر روی ماژول های تصحیح کننده، علاوه بر فراهم نمودن تنوع ورودی و خروجی ها برای یک تصحیح کننده، سهولت و کاربری ساده تری را نیز برای اپراتور فراهم می آورند و او را از کار با نرم افزارها که گاهاً نیاز به فراگیری و آموزش دارند مبرا می کنند و اپراتور می تواند به سادگی با تغییر وضعیت دیپ سوئیچ ها شرایط مد نظر خود را اعمال کند.

رله ها و اپتوکوپلرها

WAGO با استفاده از رنج وسیع رله ها و اپتوکوپلرهایش راه کارهای جامعی را برای انواع کاربردها در حوزه های مختلف صنعت ارائه می کند.

 مزایای استفاده از این تجهیزات :

 • گستره ی وسیع انتخاب بین انواع کوپلرها و رله ها
 • دارای ترمینال فنری جهت سهولت اتصال انواع سیم بدون سرسیم و با سایز سطح مقطع مختلف
 • بارهای سوئیچی از 1mA تا 16A
 • گستره ی وسیع لوازم جانبی مانند جامپرها، مارکرها و کابلهای سیستمی
 • سهولت بکارگیری و سرویس و پشتیبانی

رله های پایه سوکتی (سوکت دار) بهترین راهکار برای کاربردهای سوئیچینگ هم در حوزه ی صنعت و هم در زمینه ی اتوماسیون فرآیندهاست.این ماژول ها می توانند هم برای سوئیچینگ دو پایه بکار بروند و هم برای قطع و وصل جریان تا 16A مناسب هستند.

مزایای این رله ها :

 • جایگزینی بسیار ساده و ابتدایی رله هایی که خراب شده اند.
 • طراحی بسیار فشرده و کامپکت با ضخامت 15mm
 • اتصال سیم بدون نیاز به تجهیزات جانبی و صرفاً با فشردن سیم به داخل ترمینال

رله های مینیاتوری و اپتوکوپلرها با ضخامت بسیار کم خود باعث کاهش چشمگیر فضای مورد نیاز در تابلوهای برق می شوند. از جمله ویژگی های این دسته از محصولات عبارت است از :

 • رله های مختلف AC و DC
 • ضخامت 6mm
 • طراحی بسیار ساده و بدون پیچیدگی که استفاده از این تجهیزات را در جعبه تقسیم ها ممکن می سازد.
 • قابلیت نصب جامپر از جلوی ماژول متناسب با سایر ماژول های I/O کمپانی WAGO
 • دارای LED نمایشگر وضعیت سیگنال
 • استفاده از ترمینال های فنری Cage Clamp

رله های SSR کمپانی WAGO پیشنهادی مناسب برای کاربردهایی است که سرعت و تعدد سوئیچینگ در آنها وجود دارد. از جمله ویژگی های این رله ها عبارت است از:

 • ماژول مرکزی SSR قابل تعویض و جداشدنی
 • مشابهت ساختاری رله با سایر محصولات WAGO که امکان همنشینی و اتصال آنها با یکدیگر را فراهم می کند
 • برقراری اتصال بدون نیاز به ابزار خاصی و صرفاً با فشردن سیم به داخل ترمینال
 • دارای گواهینامه ی EX برای Zone 2

مدارات و تجهیزات واسط الکتریکی عمدتاً به منظور تغییر در سیگنالهای الکتریکی شامل تغییر سطوح ولتاژ و جریان ، تغییر نوع سیگنال (DC به AC و بالعکس)  و محافظت در برابر تغییرات ناگهانی سیگنالها مورد استفاده قرار می گیرند. بر این اساس رنج این محصولات بسیار گسترده بوده و دارای تنوع وسیعی می باشد. از جمله محصولات این گروه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

رله ها و اپتوکوپلرها

هدف از بکارگیری این محصولات انتقال فرمان های الکترونیکی به مدارات الکتریکی و قدرت می­باشد. عمده ترین محصولات این گروه را رله ها به خود اختصاص می دهند. رله های مختلف با ظرفیت گذردهی جریان های مختلف، سرعت قطع و وصل متفاوت و Form Factorهای گوناگون، دایره انتخاب را برای مشتریان گسترده تر خواهد نمود

منابع تغذیه وقطع کننده های مدارUPS

انواع منابع تغذیه با جریان و ولتاژ خروجی متفاوتدر صنعت برق مورد استفاده دارد.انواع UPS با ظرفیت متفاوت و انواع قطع کننده های الکتریکی جهت حفاظت از مدار می باشد.

تصحیح کننده های ولتاژ (Signal Conditioners)

به منظور استاندارد سازی سیگنالهای خروجی از سنسورهای متفاوت و قراردادن آنها در رنج قابل اندازه گیری برای تجهیزات کنترلی