نرم افزار CODESYS

 نرم افزار CODESYS اولین بار توسط کمپانی آلمانی 3S (راهکارهای نرم افزاری هوشمند) ارائه و به بازار معرفی گردید.

نسخه ی 1 این نرم افزار در سال 1994 منتشر گردید. لایسنس های این نرم افزار رایگان بوده و می توانند بدون نگرانی بابت رعایت حق کپی رایت بر روی سایر Workstation ها هم نصب شوند. این نرم افزار کلیه ی جنبه های مختلف اتوماسیون صنعتی را پوشش می دهد.

هر پنج زبان برنامه نویسی (IL,ST,LD,FBD,SFC) که در استاندارد IEC 61131-3 تعریف می شوند در محیط برنامه ی CODESYS در دسترس هستند. ویرایشگر گرافیکی CFC در استاندارد IEC نیست اما در نرم افزار CODESYS در دسترس است.

این نرم افزار با استفاده از کامپایلرهای داخلی که در اختیار دارد کدهای تولیدی را به زبان ماشین یا همان کدهای باینری تبدیل می کند.مهمترین CPUهای 16 و 32 بیتی موجود در بازار توسط این نرم افزار پوشش داده می شوند.مانند: ARM/Cortex، C166، TriCore، 80×86، …

نسخه ی حرفه ای CODESYS قابلیتهایی همچون UML، ارتباط با سیستم کنترل Apache Subversion، ارزیابی بازدهی Runtime آنلاین، آنالیز استاتیک کدهای برنامه یا اجرای تست اتوماتیک مبتنی بر اسکریپت و … را با خریداری لایسنس ارائه می کند.

انواع پروتکلهای فیلدباس می توانند در CODESYS استفاده شوند. برای این منظور امکان پیکربندی نرم افزار برای پشتیبانی از: PROFIBUS، CANOPEN، ETHERCAT، PROFINET و … وجود دارد.

نرم افزار CODESYS دارای ویرایشگری است که به کاربر این امکان را می دهد که Visualization بسیاری از پروژه های بسیار پیچیده را نیز عملیاتی نماید و با توجه به متغیرهای پروژه، نتیجه را بصورت انیمیشن تبدیل کند.

کمپانی آلمانی WAGO هم با توجه به قابلیت های نرم افزار CODESYS، بسیاری از RTUها و PLCهای خود را در انطباق با این نرم افزار طراحی و روانه بازار نموده است.

بتدریج و با افزودن قابلیت های جدید به RTUها، کمپانی WAGO  نرم افزار e!COCKPIT را که بر مبنای CODESYS است و علاوه بر آن قابلیتهای بیشتری را هم ساپورت می کنند طراحی و روانه ی بازار کرده است.

CODESYS

قابلیت برنامه نویسی پنج زبان با استاندارد IEC 61131-3 در محیط CODESYS :
IL (فهرست دستورالعمل) یک اسمبلر مانند زبان برنامه نویسی است.
ST (متن ساختار یافته) شبیه به برنامه نویسی در Pascal یا C است.
LD (نردبانی) برنامه نویس را قادر می سازد تا تقریبا ترکیبات رله و کویل ها را ترکیب کند.
FBD (بلوک تابع) کاربر را قادر می سازد هر دو اصطلاحات بولین و آنالوگ را به سرعت اجرا کند.
SFC (نمودار عملکرد متوالی) مناسب برای برنامه ریزی فرآیندهای پیوسته و جریان است.

ویرایشگر گرافیکی اضافی موجود در CODESYS در استاندارد IEC تعریف نشده است:CFC (نمودار تابع پیوسته) یک نوع ویرایشگر FBD آزاد است. به غیر از ویرایشگر شبکه FBD که در آن ارتباط بین ورودی ها، اپراتورها و خروجی ها به طور خودکار تنظیم می شود، باید توسط برنامه نویس آن را کشیده شود. تمام جعبه ها را می توان آزادانه قرار داد که امکان برنامه ریزی لوگو های بازخورد بدون متغیرهای موقت را فراهم می کند.کامپایلرهای یکپارچه کد برنامه ایجاد شده توسط CODESYS را به کد ماشین بومی (کد باینری) تبدیل می کند که سپس بر روی کنترل کننده بارگیری می شود. مهم ترین خانواده 16 و 32 بیتی CPU پشتیبانی می شوند، مانند C166، TriCore، 80×86، ARM / قشر، قدرت معماری، SH، MIPS، BlackFin و بیشتر.CODESYS V3.x مبتنی بر سیستم عامل به اصطلاح CODESYS Automation است، سازندگان دستگاه های چارچوب اتوماسیون می توانند از طریق ماژول های پلاگین خود توسعه یابند.نسخه آزمایشی نسخه حرفه ای CODESYS گزینه ای برای اضافه کردن اجزای به ابزار مورد نیاز برای صدور مجوز است، برای مثال یکپارچه پشتیبانی UML، یک اتصال به سیستم کنترل نسخه آپاچی براندازی، آنلاین تجزیه و تحلیل عملکرد زمان اجرا، تجزیه و تحلیل استاتیک کد کد برنامه یا اسکریپت بر اساس خودکار اجرای آزمون.برنامه نویس CODESYS برای ایجاد برنامه های کاربردی با استفاده از ماژول های موجود کار می کند. کاربر یکپارچه سازی، پارامتر کردن، و ماژولهای مورد نیاز را برای ایجاد یک برنامه کامل متصل می کند. این پیکربندی نیاز به دانش برنامه نویسی PLC ندارد و بنابراین می تواند توسط تکنسین ها بدون تجربه برنامه نویسی انجام شود. ژنراتور داخلی، برنامه های IEC 61131-3 کامل، به خوبی ساختار یافته را ایجاد می کند از جمله نقشه برداری و تصویر برداری I / O. سازنده برنامه نیاز به یک مجوز برای توسعه و ساخت ماژول ها دارد. علاوه بر این، ماژول های قابل استفاده قابل استفاده (به عنوان مثال مدیر پایداری، تشخیص دستگاه)، که می تواند بدون مجوز استفاده شود وجود دارد.

ثبت نام